Procedury pracy w czasie pandemii

Zarządzenie Nr 39 / 2020/ 2021

 

Dyrektora Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Gen. Władysława Andersa w Wierzbiu z dnia 27. 08. 2021 r. w sprawie wprowadzenia procedury sposobu realizacji zadań w Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK
im. Gen. Władysława Andersa w Wierzbiu w czasie epidemii od 1 września 2021/ 2022.

 

Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 1 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
(t.j. Dz. U. z 2021 r. poz.1082) zarządzam, co następuje:

§ 1.

Ustalam procedurę, która stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia. Zarządzenie określa zasady funkcjonowania Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Gen. Władysława Andersa w Wierzbiu zwanej dalej „szkołą”, w roku szkolnym 2021/2022 na podstawie wytycznych Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny.

§ 2.

Zobowiązuję wszystkich pracowników do zapoznania się z treścią procedury

oraz do bezwzględnego jej stosowania.

§ 3.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2021/ 2022 i podlega opublikowaniu  na stronie internetowej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Gen. Władysława Andersa  w Wierzbiu i na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim  i na korytarzu szkolnym.

 

Załącznik do Zarządzenia 39/ 2020/ 2021
Dyrektora Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Gen. Władysława Andersa w Wierzbiu

 

 

Procedura sposobu realizacji zadań w Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK
im. Gen. Władysława Andersa w Wierzbiu w czasie epidemii od 1 września 
roku szkolnego 2021/ 2022.

 

Zadania administracyjne szkoły.

  1. Sprawy administracyjne adresowane do dyrektora, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego szkoły należy kierować do sekretariatu, w formie elektronicznej na adres szkola@wierzbiekutno.spsk.pl , kontaktować się  telefonicznie  pod numer (24) 2547686 lub bezpośrednio po telefonicznym uzgodnieniu terminu                   i warunków wejścia na teren szkoły.
  2. Dyrektor kontaktuje się z rodzicami i interesantami zdalnie, korzystając z poczty elektronicznej: e-mail na adres iwonalewinska@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 508874907, a także bezpośrednio na podstawie wcześniejszego ustalenia terminu spotkania.
  3. Dyrektor przyjmuje skargi i wnioski złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie w poniedziałki w godz. Od 14.00 do 15.00.

§ 3.

Organizacja działalności dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej.

  1. W szkole mogą przebywać osoby, u których nie ma widocznych objawów choroby wskazującej na infekcję dróg oddechowych. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej, oraz gdy nie został na niego nałożony obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
  2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej, oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  3. Każda osoba (uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły, gość) przed wejściem do szkoły może być zobowiązana do zmierzeniu temperatury z użyciem termometru bezdotykowego.
  4. Uczeń, u którego w czasie pobytu w szkole występują objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych jest izolowany w miejscu do tego wyznaczonym, zwanym Strefą izolacji, do której wejście znajduje się na lewo od wejścia głównego nr 1 do budynku szkoły, do czasu odebrania go przez rodziców lub wyznaczonych opiekunów opiekunów.
  5. W przypadku izolacji więcej niż 1 osoby w tym samym pomieszczeniu, na czas izolacji uczeń zakłada jednorazową maseczkę ochronną i ma zapewniony dystans minimum 2 m odległości od innych osób.
  6. Wychowawcy klas sporządzają wykaz danych kontaktowych rodziców/opiekunów, którzy zapewniających szybką komunikację w przypadku zachorowania ucznia lub
    w przypadku stwierdzenia zakażenia w szkole.
  7. Na teren szkoły poza uczniami i pracownikami szkoły mogą wchodzić wyłącznie rodzice i opiekunowie uczniów oraz osoby, których wejście zostało wcześniej uzgodnione w sekretariacie szkoły. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły/ oddziałów przedszkolnych, zachowując zasady:
  8. 1 opiekun z dzieckiem/ dziećmi,
  9. Dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/ dziećmi min. 1,5 m,
  10. Dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
  11. Opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, min. Stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
  12. W okresie ograniczenia funkcjonowania szkoły, uczniowie których zajęcia realizowane są zdalnie mogą przebywać w szkole wyłącznie na warunkach określonych
    w Regulaminie organizacji zajęć szkolnych w formie kształcenia na odległość w roku szkolnym 2021/2022.
  13. Na stronie internetowej szkoły oraz przy wejściu do szkoły dostępne są następujące informacje:
  14. opracowane przez Ministerstwo Zdrowia komunikaty zawierające pouczenia jak należy postępować w przypadku stwierdzenia objawów zakażenia oraz numery telefonów instytucji z którymi należy się kontaktować, inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 i numerami alarmowymi 999,112.
  15. aktualne wytyczne Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące pracy szkół w okresie epidemii;
  16. zarządzenia i komunikaty dyrektora szkoły dotyczące organizacji pracy szkoły w czasie epidemii;
  17. zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej;
  18. Budynek szkoły został podzielony na trzy strefy (ucznia, rodzica, żywienia, izolacji)
    i dla każdej z nich ustalono odrębny reżim sanitarny.
  19. Pracownicy obsługi przydzieleni są do wykonywania zadań na stanowisku pracy
    w jednej strefie wymienionej w punkcie 8.
  20. Sale zajęć i części wspólne (korytarze, stołówka, biblioteka, sala gimnastyczna, sanitariaty, sekretariat, gabinet pedagoga, gabinet pielęgniarki) są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerw między zajęciami, a także w dni wolne od zajęć szkolnych.
  21. W czasie zajęć szkolnych, kilkakrotnie w ciągu dnia bezpiecznymi środkami odkażającymi wycierane są ciągi komunikacyjne, klamki, umywalki, baterie łazienkowe, toalety.
  22. Przed przerwą na zjedzenie drugiego śniadania, bezpiecznymi środkami dezynfekującymi wycierane są blaty stołów a uczniowie obowiązkowo myją i dezynfekują ręce.
  23. W sanitariatach dostępne są plakaty prezentujące prawidłowe mycie rąk.
  24. W łazienkach i salach zajęć znajduje się płyn do dezynfekowania rąk z instrukcją prawidłowego odkażania rąk.
  25. Po zakończeniu zajęć szkolnych, pomieszczenia szkolne i teren przynależący do szkoły sprzątają i dezynfekują pracownicy obsługi zgodnie z przydziałem zadań.
  26. W zależności od poziomu zagrożenia epidemicznego zebrania z rodzicami prowadzone są w formie zdalnej lub z zachowaniem reżimu sanitarnego.
  27. Na terenie szkoły zebrania z udziałem osób niebędących pracownikami szkoły mogą być organizowane wyłącznie w piątki po zakończeniu zajęć szkolnych.

§ 4.

Strefa rodzica.

  1. Pomieszczenia, w których mogą przebywać rodzice, opiekunowie uczniów oraz osoby postronne należą do strefy rodzica i są oznaczone.
  2. W pomieszczenia należących do strefy rodzica może przebywać nie więcej niż 1 osoba w oddziałach przedszkolnych oraz 2 osoby w części szkolnej.
  3. Do strefy rodzica może wejść tylko jeden opiekun ucznia.
  4. Osoby postronne, których wejście do szkoły zostało uzgodnione telefonicznie są przeprowadzane do wyznaczonego miejsca spotkania przez pracownika obsługi.[1]
  5. Rodzice, opiekunowie i osoby postronne zobowiązani są do zakrywania ust i nosa oraz zachowania 1,5 m dystansu w stosunku do osób przebywających w tym otoczeniu.
  6. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć swoje dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w szkole jeżeli wewnętrzne przepisy o organizacji pracy szkoły w okresie epidemii przewidują obowiązek noszenia maseczek przez uczniów.
  7. U wejścia do szkoły stoi stacja dezynfekcji rąk z funkcją mierzenia temperatury.
  8. Każda osoba wchodząca do budynku szkoły zobowiązana jest zdezynfekować ręce lub nałożyć jednorazowe rękawice ochronne.
  9. W pomieszczeniach należących do strefy rodzica wyznaczony pracownik obsługi nadzoruje przestrzeganie zasad określonych w ust. 2-6.

§ 5.

Strefa ucznia.

  1. Pomieszczenia, w których przebywają uczniowie należą do strefy ucznia i oznaczone są: Strefa ucznia.
  2. W pomieszczeniach należących do strefy ucznia poza uczniami mogą przebywać wyłącznie nauczyciele, wyznaczeni pracownicy obsługi i osoby wykonujące zadania zawodowe związane z procesem edukacyjnym na podstawie odrębnych przepisów.
  3. Uczniowie i nauczyciele w strefie ucznia mają obowiązek zakrywania ust i nosa.
  4. W okresach ustalenia „strefy czerwonej” dla terenu, w którym szkoła ma siedzibę, zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe dla wszystkich osób przebywających na terenie szkoły.
  5. Po wyjściu z szatni przed wejściem do sali lekcyjnej uczniowie zobowiązani są do dokładnego umycia rąk lub dezynfekcji rąk płynem odkażającym.

Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

  1. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły wyposażeni są osobiste środki ochrony (rękawiczki, środki do dezynfekcji rąk, środki do dezynfekcji przyborów i pomocy szkolnych).
  2. Oddziały szkolne mają na stałe przydzieloną szatnię, sale lekcyjne, łazienki i część korytarza szkolnego, które są oznaczone informacją, dla kogo są przeznaczone w jakich godzinach.
  3. Uczniowie w czasie zajęć szkolnych przebywają w wyznaczonych dla danego oddziału pomieszczeniach.
  4. Wyposażenie sali zajęć szkolnych dostosowane jest do wytycznych a uczniowie mają przydzielone stałe miejsca przy stolikach.
  5. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, zostały usunięte lub uniemożliwiono do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
  6. Uczniowie w czasie przerw międzylekcyjnych oprócz przerwy śniadaniowej przebywają w wyznaczonej części korytarza lub na powietrzu w części przyszkolnej lub na boisku szkolnym.
  7. Wychowawcy klas w uzgodnieniu z rodzicami ustalają dla każdego oddziału szczegółowe zasady spożywania drugiego śniadania, zasad przechowywania podręczników i przyborów szkolnych.
  8. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na powietrzu lub w sali gimnastycznej.
  9. Nauczyciele na pierwszych zajęciach w roku szkolnym 2021/2022 i po każdej zmianie wytycznych dla szkół i przepisów wewnątrzszkolnych ustalają z uczniami szczegółowe zasady profilaktyki zakażeń odpowiednie do rodzaju prowadzonych zajęć.
  10. Dla uczniów z udokumentowanymi chorobami przewlekłymi w porozumieniu z rodzicami ustalane są dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole.
  11. W okresach ustalenia „strefy czerwonej” dla terenu, w którym szkoła ma siedzibę, obowiązuje plan zajęć szkolnych dostosowany do aktualnych zaleceń.
  12. Wychowawcy klas opracowują dla każdego oddziału oddzielnie plan zajęć szkolnych
    z wyznaczeniem sali lekcyjnych, korytarzy i terenu przyszkolnego, na których spędzają przerwy, miejsca i czasu przeznaczonego na zjedzenie drugiego śniadania oraz wyznaczonych terminów dla oddziału na korzystanie z biblioteki szkolnej i stołówki.
  13. Pracownicy obsługi wyznaczeni do stanowisk pracy w strefie ucznia, zobowiązani są do bieżącego nadzoru nad zachowaniem czystości w miejscach przebywania uczniów wg wytycznych dla szkół w części dotyczącej „Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni”, wyznaczonych zakresów zadań, w tym w szczególności wietrzenia sali lekcyjnych, wycierania miejsc najczęściej dotykanych przez uczniów bezpiecznymi środkami odkażającymi i dezynfekowania sanitariatów.

§6

Agendy szkolne, zajęcia pozalekcyjne inne zadania edukacyjne.

  1. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej w dniach i godzinach wyznaczonych dla danego oddziału przez pracownika biblioteki szkolnej.
  2. W bibliotece jednocześnie może przebywać nie więcej niż 1 uczeń.[2]
  3. Wypożyczone książki, materiały edukacyjne i czasopisma przechodzą kwarantannę 2 dni[3] przed kolejnym wypożyczeniem.
  4. Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania z biblioteki, określa „Regulamin biblioteki szkolnej” dostępny na stronie internetowej szkoły oraz w pokoju nauczycielskim.
  5. Zajęcia świetlicy szkolnej odbywają się z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.
  6. Szczegółowe warunki organizacyjne i sanitarne korzystania ze świetlicy szkolnej określa „Regulamin świetlicy szkolnej” – odpowiedni dla danego rodzaju wytycznych dotyczących działalności opiekuńczo-wychowawczej.[4]
  7. W okresach ustalenia „strefy czerwonej” dla terenu w którym szkoła ma siedzibę, opieka świetlicowa organizowana jest w grupach mniejszych niż 25 uczniów.
  8. Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności zajęcia związane z kształtowaniem aktywności i kreatywności uczniów realizowane są
    w grupach uczniów przebywających w tym samym czasie w szkole z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.[5]
  9. Zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rewalidacyjne i inne zajęcia pozalekcyjne realizowane są z uwzględnieniem zasad sanitarnych obowiązujących w strefie ucznia.
  10. W okresach ustalenia „strefy czerwonej” dla terenu w którym szkoła ma siedzibę, zawiesza się realizację zajęć szkolnych w formie wycieczek i wyjść grupowych.

§7.

Strefa żywienia i stołówka.

  1. Pomieszczenia należące do kuchni należą do strefy żywienia i oznaczone są: Strefa żywienia.
  2. Przy organizacji żywienia obowiązują dotychczasowe wymagania odnoszące się do zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży a dodatkowo procedury szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników i higieny stanowisk pracy.
  3. Posiłki do stołówki szkolnej w postaci dwudaniowego obiadu dostarcza w jednorazowych pojemnikach firma zewnętrzna catering Pod wierzbami.
  4. Posiłki spożywane są bezpośrednio po dostarczeniu przez firmę cateringową.
  5. Posiłek spożywany jest przez ucznia na miejscu. Uczeń nie zabiera posiłków do domu. W ustalonych z wychowawcą przypadkach rodzic może osobiście odebrać cały nienaruszony obiad do godziny 13.00 ze względu na brak warunków przechowywania przez szkołę posiłków.
  6. Stołówka należy do strefy żywienia a miejsca spożywania posiłków wyznaczone są
    z zachowanie dystansu społecznego 1,5 m.
  7. Obiady wydawane są wg harmonogramu, zgodnie z którym uczniowie na stołówce przebywają w tych samych zespołach, w których są podczas zajęć szkolnych i przerw.
  8. W oddziałach przedszkolnych dzieci spożywają posiłki w swoich salach dydaktycznych.
  9. W stołówce mogą przebywać wyłącznie uczniowie korzystający z posiłków i nauczyciele wyznaczeni do opieki nad uczniami w stołówce.
  10. Przed wejściem do stołówki uczniowie myją lub dezynfekują ręce.
  11. W stołówce dostępne są płyny dezynfekujące ręce i instrukcje dezynfekowania rąk.
  12. Wyznaczony pracownik wyciera stoły i krzesła płynem dezynfekującym po każdej osobie spożywającej posiłek.

§8.

Dowóz autobusem szkolnym.

Uczniowie dowożeni są do szkoły autobusem szkolnym na wniosek rodzica zgodnie z aktualnymi wytycznymi , strefą w danym regionie oraz Regulaminem dowożenia.

Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

 

§9.

Postanowienia końcowe.

 

  1. Pracownicy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, jeżeli taki obowiązek wynika z zajmowanego stanowiska pracy.
  2. W okresach ustalenia „strefy czerwonej” dla terenu w którym szkoła ma siedzibę, pracownicy szkoły,
  • przed przystąpieniem do pracy mają mierzoną temperaturę;
  • są zobowiązani do przestrzegania dystansu społecznego (minimum 2 m) wobec innych pracowników interesantów i uczniów;
  • są zobowiązani do zakrywania ust i nosa prze cały czas pobytu na terenie szkoły.
  1. Pracownik, u którego występują widoczne objawy infekcji dróg oddechowych nie jest dopuszczony do pracy.
  2. W przypadku podejrzenia zakażenia COViD-19 u pracownika szkoły obowiązuje procedura działania zgodnie z wytycznymi.
  3. W przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u osoby, która przebywała na terenie szkoły zastosowanie mają wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne na stronie pl/web/koronawirus/oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

Dyrektor Iwona Lewińska