Lekcja żywej historii
Dnia 7 lutego 2019 roku spotkał nas zaszczyt gościć przedstawicieli Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37, którego prezesem jest pan Wiesław Paluchowski. Pan prezes (ubrany w mundur żołnierza Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej) przedstawił uczniom i nauczycielom: historię powstania, działalności i walk – 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty imienia księcia Józefa Poniatowskiego, który przed II wojną światową stacjonował w Kutnie. Ponadto inny członek stowarzyszenia opowiedział historię 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego. Spadochroniarz pokazał również interesujący film o tej formacji. Na koniec żywej lekcji historii uczniowie mieli możliwość wzięcia do rąk – wyposażenia żołnierskiego oraz broni.
Za przybycie, prelekcję i pokaz – bardzo dziękujemy członkom stowarzyszenia!
Historia 37 pułku piechoty.
37 Łęczycki Pułk Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego w swej tradycji nawiązywał do 4 Pułku Strzelców Pieszych Księstwa Warszawskiego. Zalążek pułku powstał w Przemyślu w listopadzie 1918. Od 25 lutego 1919 nosił nazwę 37 Pułku Piechoty, a w latach 1920-1937 – 37 Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej. W wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa. Pułk 37 zajoł Gródek Jagielloński a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem.
W wojnie polsko-bolszewickiej, do lipca 1920, brał udział w walkach pod Korosteniem, Koziatynem i Żukowcem, nad Berezyną, Niemnem i Bugiem. W sierpniu uczestniczył w zwycięskim boju pod Baboszewem, po czym został przetransportowany w rejon Lwowa, gdzie po ciężkich walkach zajął Rohatyn i w pogoni za nieprzyjacielem doszedł do Wiśniowca.
Po zakończonej wojnie został rozlokowany w Kutnie i Łęczycy. W przewrocie majowym 1926 wziął udział w walkach w Warszawie po stronie marszałka Józefa Piłsudskiego.
W składzie Armii „Poznań”, a później Armii „Pomorze” brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Od Wągrowca przez Inowrocław, okolice Kutna dotarł na pola bitwy nad Bzurą, gdzie walczył do 18 września 1939, po czym resztki pułku przekroczyły Bzurę i przez Puszczę Kampinoską dotarły do Warszawy. Po kampanii wrześniowej pułk został rozwiązany.
Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37.
Organizacja założona w 2009 roku zrzeszająca osoby zainteresowane:
-historią wojskowości,
-odtwarzaniem i podtrzymywaniem tradycji wojskowych i patriotycznych,
-renowacją wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia i wyszkolenia Wojska Polskiego ze szczególnym uwzględnieniem Wojska II Rzeczypospolitej.
Członkowie stowarzyszenia, pochodzący głównie z Kutna i najbliższych okolic. Oprócz rekonstrukcji i renowacji historycznego wyposażenia, umundurowania i uzbrojenia, zajmują się także działaniami na rzecz zdobywania i upowszechniania wiedzy historycznej o tradycjach wojskowych i patriotycznych.
Zdjęcia: Magdalena Siekiera
Tekst opracował: Robert Znyk