Wyjazdowa Rada Pedagogiczna 6 luty 2019

Wyjazdowa Rada Pedagogiczna 6 luty 2019

Dnia 6 lutego 2019 roku nauczyciele Katolickiej Podstawowej Szkoły SPSK w Wierzbiu uczestniczyli w wyjazdowej radzie szkoleniowej w Modzerowie pod Włocławkiem.

Uczestnicy szkolenia wzięli udział w Mszy Świętej, która została odprawiona Sanktuarium Bł. Jerzego Popiełuszki we Włocławku przez księdza Krzysztofa Czaplę. W swoim kazaniu duchowny przypomniał postać błogosławionego księdza Jerzego. Zwrócił on uwagę na rolę wychowawców w kształtowaniu właściwych postaw młodzieży. Następnie nauczyciele uczestniczyli w Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Wykład Mieczysława Guzewicza

Kolejnym punktem w programie szkolenia był wykład pana Mieczysława Guzewicza zatytułowany „Jak zadbać o swoje małżeństwo?”. Pan doktor wskazywał na to, jak wielką rolę odgrywają rodzice w życiu młodego człowieka. Mówił o ogromnej odpowiedzialności za kierowanie życiem duchowym własnego dziecka. Rolą rodzica jest doprowadzenie potomstwa do zbawienia.

W kolejnej części wykładu pan Mieczysław Guzewicz zwrócił uwagę na to, że to Bóg stworzył małżeństwo. Człowiek został „zaprogramowany” przez Stwórcę do życia w małżeństwie. Pan doktor proponował, aby szczególnie celebrować rocznicę ślubu jako dzień „urodzin” naszego małżeństwa.

Następnie M. Guzewicz wyjaśnił, iż warunkiem Bożego błogosławieństwa jest bycie otwartym na posiadanie potomstwa. Podkreślił, że człowiek wtedy otrzymuje wsparcie od Boga, kiedy jest płodny.

Kolejnym tematem poruszonym w wykładzie był problem „odcięcia pępowiny” przez młodych ludzi zakładających własną rodzinę. Bóg łączy małżonków w jedno ciało, a ich rodzice powinni pogodzić się z faktem, że przestają być najważniejsi.

Pan doktor podkreślał w swym wykładzie rolę codziennej modlitwy małżeńskiej. Żona powinna modlić się za męża, ale to mąż odpowiedzialny jest za modlitwę w rodzinie.

Wykład Księdza Krzysztofa Bielawnego

Następnym punktem w programie szkolenia w Modzerowie był wykład księdza Krzysztofa Bielawnego zatytułowany „Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu”. Duchowny przypomniał trudna sytuację Polaków żyjących w drugiej połowie XIX w. pod zaborami. Przybliżył treść objawień w Gietrzwałdzie. Była to seria objawień w roku 1877 na Warmii. Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom i miała powiedzieć do nich po polsku, że Kościół na ziemiach polskich nie będzie prześladowany, a polskich kapłanów będzie więcej, jeśli ludzie będą się modlić i odmawiać różaniec. Wydarzenia ta wzmocniły ruch polski na Warmii, zacieśniły się więzi między Kościołem katolickim, z polskim ruchem patriotycznym a także utrwaliły kult Maryjny w Polsce.

Ksiądz Krzysztof Bielawny zwrócił uwagę na bum demograficzny, który nastąpił po objawieniach w Gietrzwałdzie. Podkreślił rolę walki o trzeźwość narodu. Rozwój przemysłu, medycyny, rolnictwa, który nastąpił w tym czasie staje się jedną z przyczyn odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918.

Szkolenie zakończyła wspólna modlitwa zgromadzonych oraz podziękowania za ciekawy wykład.

Tekst: Edyta Trybura
Zdjęcia: Katarzyna Wróblewska